رفتن به بالا

تلفن : 0912-2062720


یونولیت اصفهان را از ایران ورق تهیه کنید.

تاریخچه استفاده از دیوار پیش ساخته یونولیتی یا از جنس یونولیت

در مقاله قبل به کاربرد دیوار پیش ساخته یونولیتی یا تری دی پانل که همان جنس یونولیت است اشاره کردیم ، در مقاله پیش رو سعی بر ارائه مطالب بیشتر در این زمینه داریم .

بیش از ۴۰ سال است که در کشورهای پیشرفته استفاده از دیوار پیش ساخته یونولیت و تری دی پانل متداول گردیده است. استفاده از این گونه پانل‌ها در دهه ۵۰ در ایران نیز مطرح گردید که به دلایلی تا اواسط دهه ۷۰ پیشرفت زیادی نداشته است. اما اخیراً توجه زیادی به آن شده و سازمان زمین و مسکن هم در سال‌های ۸۰ و ۱۳۸۱ با انتشار دو جلد دفترچه راهنما و مشخصات فنی پانل‌های تری دی وال، در راه شناساندن آن سعی زیادی نموده است.

مشخصات فنی دیوار یونولیتی

شبکه استاندارد از مفتول شماره ۵/۲ تا ۵/۳ میلی‌متر تا حداکثر ۸ میلی‌متر می‌باشد که با چشمه‌های ۵× ۵ سانتیمتر ساخته می‌شود. پوشش‌های بتنی از حداقل ۳سانتیمتر تا ۵/۵ سانتیمتر بوده که با توجه به باربر بودن دیوارها متفاوت می‌باشد.

ابعاد استاندارد پانل‌ها به عرض ۲۰۰/۱ متر و ارتفاع ۷۰/۲ به بالا ساخته می‌شود که بسته به مورد استفاده قابل تغییر است . بتن پاشیده شده روی پانل‌ها به مقاومت حداقل mpa20 برای پانل‌های باربر و mpa15 برای دیوارهای غیر باربر استفاده می‌شود. مقاومت کششی مفتول مورد استفاده kg/cm2 4000 برای پانل‌های باربروkg/cm2 3000 برای پانل‌های غیر باربر می‌باشد عایق استفاده شده از نوع پلی‌استایرن منبسط شده با دانستیه تشکیل شده که حداکثر شاخص گسترش شعله ۲۵ و حداکثر شاخص گسترش دود آن ۴۵۰ می‌باشد.

ویژگی‌های تری دی پانل پیش ساخته یا یونولیت

پانل‌های سه بعدی با استفاده از نوع نسوز عایق پلی‌استایرنی (یونولیت یا کندسوز) خواص مفید بسیاری از جمله وزن کم، عایق صوتی و حرارتی (گرمایشی و سرمایشی بین ۵۰ تا ۸۰ درصد)، استحکام و یکپارچگی مطلوب، سرعت در نصب (۵۰٪ سریع‌تر)، شکل‌پذیری و انعطاف‌پذیری مناسب و مقاومت در برابر زمین لرزه و فشار باد (تا ۴۰۰کیلومتر در ساعت) دارند.

استحکام  تری دی پانل

دلیل استحکام دیوارتری دی پانل خرپای موربی می‌باشد که از هر دو طرف به وسیله جوش به مش محکم گردیده و امکان انتقال نیروهای وارده را به صورت عملی به هر طرف میسر می‌سازد.

ویژگی‌های منحصربه‌فرد دیوارهای سه بعدی، استحکام بی نظیر آن است که در نتیجه طراحی مناسب سیستم سه بعدی در تحمل وزن و عملکرد صحیح نقطه جوش‌ها در شبکه از طریق خرپاهای کشیده شده که کاملاً از هر نقطه به نقطه بعدی جوش شده و تعداد زیاد نقاط جوش بین هر دو خرپا و مش باعث تقویت شبکه گردیده است.

استحکام دیوارهای تری دی پانل امکان عملیات نصب را آسان می‌نماید زیرا:

  • خم شدن و شکستن دیوارها رخ نمی‌دهد.
  • برای حفظ دیوارها در وضعیت مورد نظر نیروی زیادی لازم است.
  • نصب درب و پنجره‌ها آسان می‌باشد.
  • نصب وسایل مورد نیاز از تشکیل لوله‌های آب و برق و غیره ساده و سریع می‌باشد
  • مقاومت دیوار پیش ساخته یونولیتی تری دی پانل در برابر آتش به اندازه شبکه سیمی و ضخامت بتن بستگی دارد. مثلاً در آزمایش صورت گرفته در پانلی به ضخامت ۵/۲ اینچ و روکاری در هر طرف ۵/۱ اینچ در هر طرف ۵/۱ساعت دوام داشته و پانل خارجی به ضخامت ۵/۲ و روکاری ۲ اینچ در هر طرف ۱ ساعت دوام داشت.
  • هر مقدار بتن در هر طرف بیشتر باشد مقاومت در برابر حریق نیز افزایش یافته ولی هسته به هیچ عنوان نمی‌سوزد.

مشخصات انواع تری دی پانل

  1. تری دی پانل دیواری

دیواری باربر: پانل‌های دیواری باربر را در دیوار سوله‌ها و ساختمان‌های صنعتی، دیوارهای محوطه، ساختمان‌های بدون استفاده از سازهای{فلزی. بتن ارمه} (که معمولاً یک یا دو طبقه و عمدتاً در انبوه سازی‌ها است) و… استفاده می‌کنند

دیواری غیر باربر: پانل‌های دیواری غیر باربر را در دیوارهای خارجی و داخلی کلیه ساختمان‌هایی که دارای سازه (اسکلت) فلزی یا بتنی هستند، اجرا می‌نمایند و به دلیل سبک و عایق بودن و… در برج‌ها بسیار کاربرد دارد.

  1. .تری دی پانل سه بعدی سقفی

عرض پانل‌های سقفی بین ۸۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر می‌باشد. ضخامت عایق پلی استایرن{یونولیت} بکار رفته ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر است و سقف به صورت تیرچه و پانل اجرا می‌شود. ضخامت بتن روی پانل سقف، ۵ تا ۷ سانتیمتر می‌باشد و دیگر جزئیات طبق نقشه‌های محاسباتی مربوطه خواهد بود .

  1. تری دی پانل عایق

تری دی پانل عایق دارای خاصیت ضد حریق می باشد و همانطور که از مشخصات آن پیداست پی می بریم که این محصول در مقابل آتش سوزی و حرارت بالا بسیار مقاوم و مستحکم بوده و هیچگونه آسیبی به آن وارد نمی شود. همچنین تری دی پانل عایقی جهت نفوذ صوت و آلودگی صوتی است و می تواند گزینه ای مناسب برای بیمارستان ها باشد  .زیرا در این محیط نباید هیچگونه سر و صدایی وجود داشته باشد بدین دلیل که موجب نارضایتی و اذیت و آزار بیماران می باشد . یکی دیگر از خصوصیت های مهم تری دی پانل عایق جلوگیری از نفوذ رطوبت و آب می باشد ، به طوریکه  در گذر زمان شاهد نم زدگی تری دی پانل نخواهید بود و رطوبت هیچ راه نفوذی در تری دی پانل ندارد . همچنین در فصل سرما هوای سرد نمی تواند به داخل اتاق و ساختمان نفوذ پیدا کند و یا اینکه در فصل گرما هم حرارت بالا امکان نفوذ را ندارد.

نصب و اجرای تری دی پانل

امروزه اجرای تری دی پانل بکی از ملزومات ساخت و ساز می باشد و اغلب مهندسان و ساختمان سازان سعی بر این دارند تا از این محصول در مراحل ساخت استفاده کنند.اما تری دی پانل از چه متریالی ساخته میشود و ساختار آن چگونه می باشد؟ در واقع تری دی پانل دارای سه قسمت است که یکی از مهمترین بخش های آن لایه وسط آن بوده که از جنس پلی استایرن و یا همان یونولیت نسوز می باشد که لایه عایق تری دی پانل است و از نفوذ صوت و دما و برودت و رطوبت جلوگیری می کند و از مهمترین خصوصیاتش ضد حریق بودن است .بخش های دیگر تری دی پانل شامل دو لایه فلزی مشبک از جنس میلگرد است که در دوطرف یونولیت به یکدیگر جوش داده اندو نقش نگهدارنده را برای آن ایفا می کنند .
برای اجرای تری دی پانل ابتدا باید محل نصب کاملا مشخص شده و تراز گردد تا هیچگونه پستی و یا بلندی وجود نداشته باشد . پس از اینکه اجرای  تری دی پانل به اتمام رسید و تمامی دیوار های پیش ساخته نصب شدند و در کنار یکدیگر قرار گرفتند زمان اجرای شاتکریت میباشد . در واقع شاتکریت به عمل بتن پاشی با دستگاه گفته میشود که این بتن بر روی
تری دی پانل پاشیده می شود تا به طور کامل روی آن پوشیده شود و در انتها عملیات گچ کاری و سفید کاری نیز انجام گرفته و اجرای تری دی پانل به پایان می رسد.

باتوجه به مزایای بیشمار تری دی پانل لزوم بکار گیری و اجرای آن آشکار شده  و مشکلات صنعت ساختمان و ساخت و ساز مرتفع گردیده است .