رفتن به بالا

تلفن : 0912-2062720


کاربرد پلی استایرن و یونولیت را در ایران ورق مطالعه کنید.

یونولیت ها و موارد استفاده از آن ها

 

یونولیت که در ایران با نام های پلاستوفوم و آکاسیف هم شناخته می شود، در برخی از کشورها مثل اکثر کشور های آمریکای شمالی، با نام استایروفوم شناخته شده است. استایروفوم ها از ماده ای به نام پلی استایرن ساخته می شوند. پلی استایرن ها طی فرایند های پتروشیمی، به پلی اسایرن انبساطی ( EPS ) یا یونولیت یا استایروفوم تبدیل می شوند.

کاربرد یونولیت ها

امروزه از استایروفوم ها و یونولیت ها استفاده ی بسیار زیادی می شود. از یونولیت بسته بندی و یونولیت ورقی جهت عایق کاری گرفته تا استفاده آن ها در ساختمان سازی، پل سازی و عملیات عمرانی همه از یونولیت ها استفاده می شود. و هر روز هم به کشف قاببلیت های این ماده ارزشمند افزوده می شود و کاربرد های جدیدی از این ماده کشف می شود. دلیل این همه موارد، سبک بودن، صرفه اقتصادی و صرفه جویی در زمان و خیلی از مزایایی است که استایروفوم ها دارند.

در این مقاله استفاده از استایروفوم ها در چند دو جدید را بررسی می کنیم.

 

۱ – استفاده از استایروفوم ها در صندلی های ورزشگاه

 

استفاده ازEPS  ( یونولیت ) می تواند زمان و هزینه های قابل توجهی را در پروژه های ساخت و ساز در تئاتر و استادیوم صرفه جویی کند . آیا می دانستید که اسلب های بتنی را می توان در بالای بلوک های  EPS  قبل از برش و قبل از سقوط نصب کرد، و این باعث کاهش وزن کلی و کاهش زمان نصب می شود؟ استایروفوم ها یا یونولیت های فشرده، هم دارای استحکام مناسب و هم دارای وزن کمتر و بالاخره هزینه کمتر هستند که می توان از آن ها در ساخت صندلی های ورزشگاه یا تئاتر استفاده کرد.

 

۲ – استفاده از یونولیت ها در سقف ها

استفاده از ورق های عایق بندی استایروفوم ، یک انتخاب موثر برای عایق بندی سقف خانه، گاراژ، انبار یا سایر پروژه های ساختمانی می باشد. زیرا این ماده دارای وزن کمتر و همچنین هزینه کمتری است. زمان صرف شده برای ساخت این نوع سقف ها بسیار کمتر از ساخت آن ها با دیگر مصالح است. ورق های یونولیت یا  استایروفوم، بسته به مشخصات شما دارای دامنه ای از تراکم های مختلف هستند و نصب آن ها راحت و آسان است و وزن آن ها بسیار سبک تر از دیگر مصالح است.

سخن آخر

یونولیت ها با این همه مزایایی که دارند اما یک نقطه ضعف دارند و ان این است که یونولیت ها و استایروفوم ها موادی قابل اشتعال هستند و باید در همه مراحل از ساخت تا به کار گیری آن ها در هر جایی، از اشتعال ممانعت به عمل آید.