مدت زیادی است که از بلوک های سبک یونولیت پلی استایرن برای ساختمان سازی استفاده می شود که به علت سبک بودن و هزینه کم آنها مورد توجه انبوه سازان قرار گرفته است.

این نوع بلوک ها به دو دسته اصلی بلوک های قابل اشتعال و بلوک های غیر قابل اشتعال تقسیم بندی و در بازار مصرف عرضه می شوند. وزن هر بلوک سیمانی که در گذشته و بعضا در زمان حال در ساختمان سازی استفاده می شود چیزی در حدود ۱۵ کیلوگرم است که در مقایسه با وزن بلوک های یونولیت از سنگینی قابل توجهی برخوردار است.

در مواد ادلیه ساختمان بلوک های یونولیتی از نوعی پوشش نسوز استفاده شده است که در مقابل آتش سوزی تا ۲۰ دقیقه مقاومت دارد و در این فاصله افراد میتوانند در صورت بروز حادثه از محل خارج شوند. بلوک های یونولیتی با توجه به وزن کم خود، نیمی از وزن ساختمان را در مقایسه با استفاده از سایر مصالح ساختمانی کم می کنند.

بلوک های یونولیتی به دلیل سبک بودن و اینکه نقش باربری را در ساختمان ایفا نمی کنند در برابر زلزله ها ایمن هستند ولی عمده مشکل یونولیت ها این است که در برابر حوادثی همچون آتش سوزی در مقابل این نوع حوادث و شعله ها حجم خود را به سرعت از دست داده و مقاومت نسبتاً کمی در برابر شعله های آتش دارند. ولی در صورتی که از انواع یونولیت با کیفیت بالا استفاده شود، میتوان گفت که در برابر شعله های اتش مقاومت بیشتری از خود نشان خواهند داد.

بلوک های مذکور نقش باربری ندارند و به همین دلیل در برابر زلزله ایمن هستند. اما این بلوک ها، در برابر آتش به راحتی حجم خود را از دست می دهند و تنها اشکال این بلوک ها، کمی مقاومت در برابر حرارت و شعله وری آنها است. در صورتی که از جنس مرغوب این بلوک ها در ساختمان سازی استفاده شود، در برابر آتش مقاوم تر خواهند بود.

در ایران نه تنها این نوع از مصالح ساختمانی بلکه تعداد بی شماری از مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد که از استانداردهای اجباری برخوردار نیستند و همچنان در ساختمان سازی به کار می روند. با توجه به بحران خیز بودن کشورمان در ساختمان سازی نباید از بلوک های قابل اشتعال استفاده شود و نوع غیرقابل اشتعال این بلوک ها نیز با رعایت ضوابط محدود شود تا از حریق های گسترده در ساختمان ها جلوگیری شود.

همچنین انبار و نگهداری این مواد به دلیل واکنش هایی که ممکن است داشته باشند، بسیار خطرناک است و تاکنون شاهد مواردی از حریق انبار این بلوک ها بوده ایم. جالب اینکه این بلوک ها برخلاف تصور و ذهنیت برخی از کارشناسان، به دلیل یکپارچه نبودن در برابر ضربه. کوبه ای اثرات مثبت ندارند و بر عکس در تقویت صدا اثرگذار خوبی هستند.

یونولیت جاذب صوتی بهتری نسبت به بتن است و عایق صوت برتری محسوب نمی شود و به همین دلیل یونولیت به تنهایی تاثیری در افت صوت ندارد. به گفته کارشناسان تنها در صورتی که بین دیوار دو جداره یونولیت به کار رود، افت صوتی افزایش می یابد. همچنین عایق های حرارتی هم به تنهایی عایق صوت نیستند و در صورتی که داخل سیستم قرار بگیرند، می توانند موجب کاهش صوت شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا پلاس ...