در تکنولوژی ساخت و ساز اگر بخواهیم به سراغ جدیدترین پدیده‌ها در ساخت و ساز برویم، تری دی پانل و یا دیوار پیش ساخته سبک یونولیتی یکی از جدیدترین این پدیده‌ها است، که از آن استقبال فراوانی چه در ایران و چه در دیگر کشورها، به عمل آمده است.

شاید تا نام یونولیت را می  ‌شنوید، ذهن شما به سمت یونولیت بسته بندی و یا دیگر انواع یونولیت ها که بسیار شناخته شده‌اند، برود، اما بد نیست که با تری دی پانل‌ها و کاربرد آن‌ها نیز آشنا شوید.

دیوار پیش ساخته یونولیتی

دیوار پیش ساخته سبک یونولیتی را که اکثرا آن را، با نام تری دی پانل می ‌شناسند، محصولی به دست آمده از پلی  استایرن انبساطی و یا همان یونولیت (پلاستوفوم) است، که استحکام بسیار بالایی دارد و همانطور که از نام آن پیداست، از آن به عنوان یک عایق صوتی و حرارتی در صنعت ساختمان سازی استفاده می‌شود، البته کاربرد و جزئیات دقیق این محصول به همینجا ختم نمی‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله “کاربرد یونولیت در ساختمان سازی” مراجعه فرمایید.

ساختار تری دی پانل‌ها تنها متشکل از یونولیت نیست، بلکه دو شبکه مفتولی، از دیگر اجزای تردی پانل‌ها هستند، که یک هسته یونولیتی در میان این دو ساختار مفتولی قرار گرفته است و اتصال این دو شبکه فلزی به واسطه اعضای خر پایی صورت می‌پذیرد. این پانل‌ها در سه نوع: دیواری باربر، دیواری غیر باربر و پانل سقفی ساخته می‌شوند، که کاربرد و نحوه اجرای آن‌ها در ساخت و ساز ها متفاوت است.

دیوار پیش ساخته سبک یونولیتی علاوه بر اینکه می‌تواند به عنوان یک عایق صوتی و حرارتی عمل کند، خاصیت ضد حریق بودن را نیز دارد و در برابر آتش سوزی بسیار مقاوم و کارآمد است. این موضوع در مطلب پیشین “نکاتی برای جلوگیری از آتش سوزی ورق های یونولیت” به تفصیل بیان شد. علاوه بر اینکه در ساخت برج‌ها و ساختمان‌ها از این پانل ‌ها استفاده می  ‌شود، در ساخت بیمارستان ‌ها نیز بسیار کاربرد دارند، چرا که از نفوذ صدا به داخل بیمارستان جلوگیری می‌ کنند.

مزایای دیوار پیش ساخته سبک یونولیتی

• تری دی پانل‌ها به دلیل سبک بودن، در ساختمان‌های مرتفع به راحتی بالا کشیده می‌شوند.

• مقرون به صرفه هستند.

• عایق‌های خوبی در برابر رطوبت، صدا، حرارت هستند.

• عایق‌های خوبی در برابر ورود حشرات به داخل ساختمان هستند.

• نصب آن‌ها به راحتی انجام می‌گیرد.

تری دی پانل‌ها علاوه بر کاربردهای متفاوتی که دارند، مزایای بسیار دیگری نیز دارند، که این مزیت‌ها، در افزایش اهمیت استفاده از آن‌ها در ساخت و سازها، تاثیر بسزایی داشته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا پلاس ...