در هر صنعتی و تولید محصولاتی همچون یونولیت، در هنگام برش و شکل دادن به ورقه‌های یونولیتی، ضایعاتی در شکل و اندازه‌های مختلف باقی می‌مانند، که به آن‌ها ضایعات یونولیت می‌گویند، حال فرقی نمی‌کند، این ضایعات از یونولیت بسته بندی حاصل شده است و یا یونولیت های ورقه ای و یا هر نوع یونولیت دیگری، چرا که در مجموع به قطعات بی مصرف یونولیت و یا همان پلاستوفوم ضایعات گفته می ‌شود.

 اما اینطور نیست، که هر چیزی که ضایعات باشد، دیگر قابل استفاده نباشد، چرا که ضایعات یونولیت در هر اندازه‌ای که باشند، قابل بازیافت هستند، که به دو روش سرد و گرم، بازیافت آن‌ها صورت می‌پذیرد. البته ناگفته نماند، که محصول حاصل شده از یونولیت بازیافتی، دیگر به عنوان محصول با کیفیت قابل استفاده نیست، چرا که می‌تواند در صنعتی که آن را مورد استفاده قرار می‌دهد، تاثیر منفی بگذارد، به همین دلیل در صنعتی همچون صنعت ساختمان سازی و یا هر صنعت دیگری، از آن به عنوان مواد کمکی با درصد مشخص، در ساخت محصولاتی همچون یونولیت‌های سقفی، دیواری و… از آن‌ استفاده می ‌شود. این مطلب را می توانید به تفصیل در مقاله “کاربرد یونولیت در ساختمان سازی” بخوانید.

 بسیار حائز اهمیت می‌باشد، چرا که رها کردن  بر روی زمین تاثیرات بسیار مخربی را به همراه دارد، اما متاسفانه عمل بازیافت این ضایعات به دلیل هزینه‌بر بودنشان، در کم‌تر جایی صورت می ‌پذیرد.

بازیافت سرد

پروسه بازیافت ضایعات یونولیت در روش اول، به این صورت است، که پس از جمع‌ آوری ضایعات، آن‌ ها را خرد می کنند و برای انجام مرحله بعدی به کمک دستگاه پودر ساز آن‌ها را به شکل اولیه (دانه‌های ریز) در می ‌آورند. مرحله بعدی رد کردن این دانه‌ ها از سرند است، تا دانه‌ های ریز و درشت از هم جدا شوند، سپس خاک حاصل از خرد کردن ضایعات را در کیسه‌ هایی می‌ریزند تا در روش بازیافت گرم، محصولات دیگری را از آن بسازند.

بازیافت گرم

در این روش همانند بازیافت سرد، ابتدا ضایعات یونولیت را به شکل تکه‌های کوچکی در می‌آورند و سپس توسط دستگاه ذوب، آن‌ ها را ذوب و سپس به روش‌های خاصی برای تولید محصولات از مواد به دست آمده استفاده می‌کنند.

یک پاسخ

  1. با سلام.من در مورد خورد کردن سرند کردن یونولیت بصورت باز یافت سرد میخاستم فعالیت کنم .ایا شما همکاری میکنید یا راهنمایی.ایا دستگاه خرد کن را باید بسازیم یا امادههست. وهزینه دستگاه چقدر است.برای چنین کاری حداقل فضای مورد نیاز چقدر است.ودر شهرستان نجف آباد این کار به صرفه هست؟ممنون میشوم از راهنمایی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا پلاس ...