یونولیت با توجه به قیمت پایینی که دارد بسیار مورد توجه مشتریان خود برای عایقبندی به منظور حفظ رطوبت محیط و همچین عایق کردن دما و صدا سالیان درازی ست که جذابیت داشته و مورد استفاده خیلی از مرد است. در واقع یونولیت یک ماده سفید رنگ و یک پلیمر مصنوعی می باشد. فیبر سفید رنگی که بسیار سبک است البته مواد اولیه در تولید یونولیت بسیار مهم است.

با پیشرفت صنعت پتروشیمی در کشور مشاهده می کنیم که خیل مردم از مواد پتروشیمی بسیاری در زندگی خود استفاده می کنند.

در اینجا می خواهیم مواد اولیه تولید یکی از این مواد پتروشیمی به اسم پلاستوفوم را بررسی کنیم که اکثرا آن را آکاچو یا یونولیت می نامند.

پلاستوفوم که یک ماده پلیمیری می باشد را به منظور عایق بندی، بسته بندی و … به کار می برند.

پلی استایرن که گاز پنتان دارد در فرآیندهایی به شکل جامد درآمده و از آن جا که اولین شرکت تولید پلی استایرن در ایران یونولیت نام داشته، پلاستوفوم را در ایران به نام یونولیت می شناسند که در حال حاضر این شرکت وجود ندارد به همین دلیل آن را پلاستوفوم می نامند.

مواد اولیه تولید پلاستوفوم یا یونولیت به صورت گرانول وجود دارد و می توان آن ها را در بسته های هزار کیلویی، هشت صد کیلویی و بیست و پنج کیلویی پیدا کرد.

مواد اولیه بعد از اینکه آماده شدند در دستگاهی به نام پراکسپاندر حدودا هشت ساعت می ماند و در این مدت پروسه ایجینگ را می گذراند بعد از این فرآیند یونولیت آماده قالب گیری می شود.

توجه داشته باشید که با توجه به موارد مصرف دانسیته، متفاوت خواهد بود.

یونولیت با توجه به سبکی و عایق بودن مورد استقبال بسیاری از مردم بوده است و اهمیت استفاده از یونولیت را زمانی متوجه خواهیم شد که قصد داریم بسته ای را پست و یا جابجا کنیم. مانند بسته بندی یخچال، اگر ضربه گیر دیگری به جای یونولیت قرار می گرفت قطعا به این اندازه سبک نبود و استفاده از آن به این راحتی ها نبود.

همچنین از استفاده این عایق در صنعت ساختمانی نیز نمی توان چشم پوشی کرد.

همانطور که گفته شد ماده اولیه تولید یونولیت پلی استیرن می باشد در زیر نام های دیگر این ماده را می خوانیم.

جی پی پی اس که نام تجاری و فارسی ماده می باشد.

General Purpose Polystyrene این مورد نیز نام علمی پلی استایرن می باشد.

پلی استایرن کریستال

پلیمر استایرن

اتیل بنزن همو پلیمر نیز از نام های دیگر ماده می باشد.

استایرن

روغن معمولی

لاستیک بوتادین

از این ماده در موارد بسیاری استفاده می شد که می توان ظروف یکبار مصرف، بدنه ساعت، اسباب بازی، عایق برودتی، بدنه یخچال و وسایل خانگی را نام برد.

به طور کلی می توان گفت هر چیزی که در تشکیل و ایجاد یونولیت نقش دارد پلی استایرن می باشد. تولید کنندگان با به کارگیری نیروی انسانی و برخی از تجهیزات پیشرفته دست به تولید یونولیت می زنند.

بنابراین با توجه به اینکه مواد استفاده شده در یونولیت یعنی همان پلی استایرن عایق می باشد، یونولیت هم به عنوان عایق شناخته و استفاده می شود.

تولیدکنندگان یونولیت بعد از فرآیندهای بسیار پلی استایرن را در قالب های مورد نظر خود ریخته و بعد از شکل گیری آن ها را به منظور مصارف مختلف برای فروش می گذارند.

از یک پلیمر سفید رنگ که چگالی وزنی کمی دارد واقعا بعید است که بتواند عایق دما، رطوبت باشد مقاومت بالایی داشته باشد.

اما پلی استایرن این قاعده را اثبات کرده که نباید به فلفل نگاه کنیم بلکه برای دیدن آنچه درونش دارد باید آن را شکست.

با توجه به اینکه یونولیت از پلی استایرن شاخته شده و مقاومت بالایی نیز دارد باید دریابیم که یونولیت نیز در صنعت به عنوان عایق حرارتی و دمایی و همچین عایق صدا کاربرد دارد.

شرکت هایی که یونولیت تولید می کنند، این ماده را با توجه به کارایی به اشکال مختلفی در آورده و حتی چگالی و وزن در هر مورد با مورد بعد متفاوت بوده است.

بنابراین می توان گفت پلی استایرن ماده ای ست که می توان با توجه به نیاز خود از آن استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا پلاس ...