ساخت و ساز با استفاده از استایروفوم : استایروفوم نام دیگر یونولیت است که از ماده ای به نام پلی استایرن در فرایند های پتروشیمی استفاده می شود. از یونولیت و استایروفوم در عملیات ساختمانی استفاده فراوانی می شود. نام اصلی یونولیت، پلی استایرن انبساطی است که با نام EPS نیز شناخته می شود.

در این مقاله، داستان استفاده از یونولیت و یا پلی استایرن انبساطی در پل ها را بیان خواهیم کرد و از آن به این نتیجه خواهیم رسید که یونولیت ها استفاده های فراوان و مقرون به صرفه تری نسبت به سازه های دیگر دارند.

استفاده از پلی استایروفوم توسعه یافته در پل های ساختمانی

امروزه از استایروفوم ها و پلی استایرن ها در ساخت جاده و پل در سراسر کشور آمریکا استفاده فراوانی می شود. از این مواد برای خاکستر پل، حفاظت از پل ها و کاهش وزن پل استفاده می شود. استفاده از این مواد در زمینه های پل سازی به سرعت عمل ساخت پل کمک می کند و باعث می شود که مسدود سازی و انحراف جاده ها برای اتومبیل ها نیز کم تر شود. استفاده از این مواد موجب می شود از آب های حفاظت شده زیرزمینی نیز، محافظت شود.

صرفه ی اقتصادی در استفاده از یونولیت در پل سازی

در ایالات متحده برای فرودگاهی که بر روی آب ساخته شده بود، برای راه یابی به آن باید پل ساخته می شد. اما ساختن این پل با استفاده از چوب و فولاد هزینه بسیار زیادی را متحمل می شد. لذا مهندسان این پروژه تصمیم به استفاده از یونولیت در ساخت و ساز پل گرفتند. آن ها ابتدا فرم های پیش فرض را بر روی زمین قرار دادند تا مطمئن شوند همه چیز درست شده است. در حالی که این کار را انجام می دادند، اشکالات ساختاری را در جای خود برطرف  می کردند. پس از شکل دهی قالب های مناسب یونولیت، از میلگرد ها و بتن برای نصب پل استفاده کردند و در نهایت پروژه به اتمام رسید.

پروژه های ساخت و ساز با استفاده از استایروفوم : از لایه های EPS ( مخفف همان پلی استایرن ) برای پشتیبانی عمودی و افقی پل، بلوک های پل و پانل های تزئینی استفاده کردند. این اختراع و طراحی آن ها موجب شد تا یک پل سبک وزن و ساخت آن سریع و مقرون به صرفه به ثبت رسد. با نگاه به این پروژه می توان دریافت که با یونولیت ورقی یا یونولیت بسته بندی می توان استفاده های بسیاری در عملیات ساختمانی و عمرانی کرد که هم مقرون به صرفه تر است و هم سبک تر و هم سریع تر ساخته می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا پلاس ...