یونولیت یا پلاستوفوم حبه قندی یا مکعبی که معمولا برای بسته بندی استفاده می شود می تواند ضربات وارده را کاهش داده و از شکستگی احتمالی جلوگیری کند این متریال معمولا برای جلوگیری از ضربه وارده به اجناس و محصولات حساس خارجی وارداتی مانند کریستال ها، چینی ها و لوستر ها استفاده می شود. این متریال در واقع همان پلاستوفوم است که در قطعلا کوچک تایید شده و برای ضربه گیری اجناس مقدار زیادی از این حبه قند ها را درون کارتن دور تا دور محصول می ریزند با این کار می توان از سلامت محصول اطمینان حاصل کرد.

این یونولیت ها را به صورت بسته ای و آماده می فروشند که هر بسته تقریبا برای یک کارتن در سایز متوسط کافی می باشد.

نکته این که این یونولیت ها تنها از ضربات وارده جلوگیری می کنند اما نمی توانند از حرکت و تکان خوردن محصول در کارتن نیز جلوگیری کنند.

تولید یونولیت

به منظور تولید یونولیت باید ماده اصلی یعنی پلی استایرن یک بار پخته شود بعد از این عمل دانه های پلی استایرن از هم جدا هستند برای چسبیدن آن ها به هم باید در این مرحله باید در برابر حرارت ناشی از بخار آب قرار گیرد تا ذرات آن به هم بچسبند و یونولیت شکل گیرد. در این مرحله گاز پنتان از بین سلول های پلی استایرن خارج شده این ماده را تبدیل به پلی استایرن انبساطی می کند.

در این حین 95 درصد مواد تشکیل دهنده یونولیت هوا و 5 درصد آن پلاستیک می باشد.

پیدایش یونولیت در ایران

اولین بار نازی ها به منظور عبور از رودخانه از این ماده به عنوان کمربند شنا استفاده کردند تا بتوانند یک مسیر را در رودخانه شنا کرده و از آن عبور کنند.

در آن زمان از این ماده به عنوان یخدان نیز استفاده می شده استو از استفاده های دیگر آن می توان به سردخانه اشاره کرد.

اما امروزه با توسعه علم و صنعت همچنین گسترش استفاده از یونولیت دانشمندان بر روی این ماده کار کرده اند تا بتوان از آن در صنایع مختلفی استفاده نمود.

همین کار باعث شده تا بتوان از یونولیت ها در صنایع ساختمانی، صنایع خودرو سازی، هواپیما سازی و دیگر صنایع مورد استفاده قرار گیرد.

موارد استفاده از یونولیت

استفاده به عنوان عایق برودتی در سرد خانه ها و گرم خانه ها.

استفاده به عنوان ضربه گیر در بسته بندی ها.

استفاده جهت ساخت موتور های شناور بر روی آب.

عایق صوتی در هواپیما.

شیشه جلوی خودروها.

پر کننده حجم و درز انقطاع.

ساخت لایه شفاف بر روی آب

زیر سازی جاده ها.

بستر کشت در کشاورزی و هوا دهی خاک در باغداری.

استفاده به عنوان عایق برودتی در بسته بندی ها.

مزایای یونولیت در چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا پلاس ...