عمده ترین تولیدات پلی استایرن در ساخت یونولیت بوده اما از این ماده محصولات دیگری نیز در زمینه های صنعتی، پزشکی و غیره تولید می کنند. در ادامه به دلایل استفاده از پلی استایرن کریستال پرداخته و معرفی کوتاهی نیز در مورد کاربرد های پلی استایرن کریستال خواهیم داشت.

عمده ترین تولیدات پلی استایرن در ساخت یونولیت بوده اما از این ماده محصولات دیگری نیز در زمینه های صنعتی، پزشکی و غیره تولید می کنند. در ادامه به دلایل استفاده از پلی استایرن کریستال پرداخته و معرفی کوتاهی نیز در مورد کاربرد های پلی استایرن کریستال خواهیم داشت.

پلی استایرن در محصولات غیر یونولیتی

پلی استایرن ها عمدتاً به سه نوع مقاوم، انبساطی و معمولی تقسیم بندی می شوند. از دید شیمیایی پلی استایرن همان هیدروکربن طبیعی زنجیری بوده که از مراکز متغیر گروه بنزن ها متصل هستند. در هنگام افزایش حرارت زنجیرهای پلی استایرن ها سازگاری بهتری با محیط داشته و از حالت انعطافی و کششی مناسبی برخوردار هستند. می توان در دما های مختلفی پلی استایرن ها را به اشکال طبیعی و مورد نیاز تبدیل کرد.

ساختار پلی استایرن کریستال

پلی استایرن کریستال را معمولاً با نام GPPS می شناسند که دارای ساختاری سخت، شفاف و قیمت مناسب است. به دلیل این ویژگی ها برای استفاده و مصرف عموم مورد استفاده قرار می گیرد. محصولات تولیدی پلی استایرن کریستال مقاومت بسیار بالایی در جذب رطوبت داشته و از شفافیت مناسبی برخوردار است. تمامی محصولات تولیدی بدون بو و مزه بوده و جهت استفاده ظروف یکبار مصرف مناسب است. در ادامه به موارد مصرف پلی استایرن کریستال می پردازیم.

ساختار پلی استایرن کریستال

کاربرد های پلی استایرن کریستال

عمده ترین تولیدات این محصولات ظروف یکبار مصرف و خوراکی بوده که در انواع رنگ ها شکل ها و طرح ها به صورت شفاف تولید می شود. همچنین برای تولیدات لوازم بهداشتی لوازم، ورزشی، اسباب بازی ها وسایل خانگی و عایق بندی یخچال ها مورد استفاده قرار می گیرد. در نظر داشته باشید با توجه به اینکه خواص دی الکتریک مناسبی دارد، برای تولید محصولات برقی و خانگی نیز مورد توجه سازندگان است.

مقاومت حرارتی پلی استایرن کریستال

پلی استایرن در زمان استفاده از محصولات اسیدی، شیمیایی، قلیایی و غیره مقاوم بوده ولی برای استفاده از محصولات آلی آسیب پذیر خواهد بود. حداکثر دمای مقاومت پلی استایرن ۹۳ درجه است ست و نزدیک به psi ۷۰۰۰ مقاومت کششی دارد. از این محصول برای مهار کردن ماده اشعه فرابنفش در رنگ آمیزی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

مقاومت حرارتی پلی استایرن کریستال

مزایا و معایب GPPS

پلی استایرن کریستال مزایای بسیاری داشته که تا اینجای مقاله بررسی کردیم. به طور کلی می توانیم به قیمت ارزان، استحکام بالا، قابلیت خمش و کشش، قدرت جذب آب، مقاومت در برابر اشعه گاما، پایداری ابعاد، دانسیته مناسب، مقاوم در برابر حرارت و غیره اشاره نماییم.

پلی استایرن کریستالی معایب آنچنان خاصی نداشته ولی باید مشتعل بودن، ضعف مقاومت شیمیایی، ضعف در برابر مواد عالی و کاهش مقاومت آن در برابر حرارت های بالای ۷۰ درجه را در نظر داشته باشید.

پلی استایرن ضد ضربه

پلی استایرن ها در مقابل ضربه مقاومت بالایی داشته و پایداری ابعاد مناسبی را برخوردار است. به آسانی می توانید برای قالب گیری از محصولات پلی استایرنی استفاده نمایید. محصولات تولیدی پلی استایرن ضد ضربه، خاصیت رنگ پذیری داشته و شفافیت بالایی نسبت به سایر مدل ها دارد. مزایای پلی استایرن باعث شده فعالان حوزه پلاستیک از این محصولات برای ساخت تجهیزات خود استفاده نمایند.

پلی استایرن انبساطی

یکی دیگر از انواع ماده پلی استایرن، پلی استایرن انبساطی بوده که با نام اختصاری EPS شناخته می شود. پلی استایرن انبساطی را معمولاً با نام پلیمر سفید نیز می شناسند که دارای ویژگی های بسیاری است. این محصول انبساطی را بیشتر در تجهیزات ساختمانی مورد استفاده قرار می دهند.

تجهیزات ساخته شده بسیار سبک بوده و رسانای گرمایی به شدت پایینی دارند. در برابر فشار و جذب ضربه مقاومت بالایی را دارد. با توجه به هزینه سایر تجهیزات ساختمان سازی از قیمت بسیار مناسبی برخوردار است. برای تولیدات دیواره، بلوک ها و سقف واحد های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

جمع بندی

امروز سعی داشتیم نگاهی به دلایل استفاده از پلی استایرن کریستال داشته باشیم. یکی از پرکاربرد ترین محصولات در صنایع مختلف بوده و از قیمت ارزان تری برخوردار است. اگر نقطه نظراتی در مورد این محصولات دارید، نظر خود را با ما به اشتراک بذارید. برای خرید انواع یونولیت و محصولات پلی استایرنی با سایت ایران یونولیت در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا پلاس ...