با پیشرفت چشمگیر تکنولوژی و افزایش جمعیت وحجم بالایی از مواد زائد روزانه بازیافت ماده اصلی یونولیت (EPS) در جهان نگرانی در زمینه زیست محیطی بوجود آورده است این مواد زائد آهن , شیشه , ماده اصلی یونولیت (EPS) شامل می شود. که دفع این مواد به علت حجم بسیار بالایی که دارد مشکلاتی را بوجود می آورد . بازیافت این مواد باعث جلوگیری از مصرف منابع طبیعی و کاهش خطرات زیست محیطی شده است . استفاده از EPS به دلیل سبک بودن و راحتی کار با آن روز به روز در حال گسترش است .

ماهیت پلی استایرن که ماده اصلی یونولیت , این امکان را بوجود آورده که قابلیت بازیافت را داشته باشد. پلی استارین به دلیل خاصیت اسفنجی که دارد کاربرد بیشتری نسبت به مواد دیگه از جمله مقوا و چوب دارد . از سال ۱۹۹۴ بازیافت پلی استایرن شروع شد و در آن سال ۴۲/۱۵ میلیون کیلو گرم بازیافت شد که این رقم در سال ۲۰۰۲ بیش از ۵۹/۲۳ میلیون کیلوگرم رسید. روش های مختلفی برای بازیافت این ماده وجود دارد از جمله می توان تبدیل به استیرومول (مواد مورد استفاده در کود های کشاورزی ), ذوب و تبدیل به مواد خام برای تولید مواد بازیافتی کرد و یا دفن و سوزاند( زمانی که این ماده سوزانده می شود به دلیل اینکه از هیدروژن و کربن تشکیل شده است در صورت سوختن به آب و دی اکسید کربن تبدیل می شود)

با توجه به مصرف گسترده تولید و مصرف انواع محصولات EPS میزان بازیافت ضایعات بسیار پایین است . به دلیل اینکه هزینه جمع آوری آن بالا است و چون بیشتر محصولات EPS مملو عوامل پف زا است درصد کمی از این محصولات حاوی استایرن است . به همین علت هزینه حمل بالایی برای شرکت های بازیافت متحمل می شود .

یکی از روش هایی که حجم ضایعات کم می کند . استفاده از دستگاه های فشرده سازی است , روش دیگر ضایعات EPS به وسیله خرد کن به ابعاد کوچک تبدیل می شود بعد فشرده شده و راحت تر می توان حمل کرد . استفاده از این روش ها حجم ضایعات به کاهش داده و بازیافت این مواد را به یک فعالیت سودآور تبدیل کرده است .

کاربردهای بازیافت EPS

1. تولید سیمان فوق سبک حاوی ۸۵ درصد EPS بازیافت شده و ۱۵درصد سیمان

2. بلوک سیمانی که عایق گرما

3. تولید انواع قاب در پنجره , چوب لباسی و اسباب بازی

4. لوازم التحریر : خط کش , در خودکار و …

5. انواع پوشش های بسته بندی

6. خرد کردن مجدد و فرآوری با بتن برای تشکیل مصالح ساختمانی سبک برای دیوار , سقف و …

7. تولید آجر سبک

8. تولید ملات عایق کاری

9. تولید مصالح پوشش برای کاربردهای داخلی و خارجی

10. ساخت انواع کودهای آلی و نرم کردن خاک

11. استفاده مجدد با درصد های پایین در تولید بلوک

12. انواع پوشش های بسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 2 =

در حال بارگیری کپچا پلاس ...