با پیشرفت چشمگیر تکنولوژی و افزایش جمعیت وحجم بالایی از مواد زائد روزانه بازیافت ماده اصلی یونولیت (EPS) در جهان نگرانی در زمینه زیست محیطی بوجود آورده است این مواد زائد آهن , شیشه , ماده اصلی یونولیت (EPS) شامل می شود. که دفع این مواد به علت حجم بسیار بالایی که دارد مشکلاتی را بوجود می آورد . بازیافت این مواد باعث جلوگیری از مصرف منابع طبیعی و کاهش خطرات زیست محیطی شده است . استفاده از EPS به دلیل سبک بودن و راحتی کار با آن روز به روز در حال گسترش است .

ماهیت پلی استایرن که ماده اصلی یونولیت , این امکان را بوجود آورده که قابلیت بازیافت را داشته باشد. پلی استارین به دلیل خاصیت اسفنجی که دارد کاربرد بیشتری نسبت به مواد دیگه از جمله مقوا و چوب دارد . از سال ۱۹۹۴ بازیافت پلی استایرن شروع شد و در آن سال ۴۲/۱۵ میلیون کیلو گرم بازیافت شد که این رقم در سال ۲۰۰۲ بیش از ۵۹/۲۳ میلیون کیلوگرم رسید. روش های مختلفی برای بازیافت این ماده وجود دارد از جمله می توان تبدیل به استیرومول (مواد مورد استفاده در کود های کشاورزی ), ذوب و تبدیل به مواد خام برای تولید مواد بازیافتی کرد و یا دفن و سوزاند( زمانی که این ماده سوزانده می شود به دلیل اینکه از هیدروژن و کربن تشکیل شده است در صورت سوختن به آب و دی اکسید کربن تبدیل می شود)

با توجه به مصرف گسترده تولید و مصرف انواع محصولات EPS میزان بازیافت ضایعات بسیار پایین است . به دلیل اینکه هزینه جمع آوری آن بالا است و چون بیشتر محصولات EPS مملو عوامل پف زا است درصد کمی از این محصولات حاوی استایرن است . به همین علت هزینه حمل بالایی برای شرکت های بازیافت متحمل می شود .

یکی از روش هایی که حجم ضایعات کم می کند . استفاده از دستگاه های فشرده سازی است , روش دیگر ضایعات EPS به وسیله خرد کن به ابعاد کوچک تبدیل می شود بعد فشرده شده و راحت تر می توان حمل کرد . استفاده از این روش ها حجم ضایعات به کاهش داده و بازیافت این مواد را به یک فعالیت سودآور تبدیل کرده است .

کاربردهای بازیافت EPS

1. تولید سیمان فوق سبک حاوی ۸۵ درصد EPS بازیافت شده و ۱۵درصد سیمان

2. بلوک سیمانی که عایق گرما

3. تولید انواع قاب در پنجره , چوب لباسی و اسباب بازی

4. لوازم التحریر : خط کش , در خودکار و …

5. انواع پوشش های بسته بندی

6. خرد کردن مجدد و فرآوری با بتن برای تشکیل مصالح ساختمانی سبک برای دیوار , سقف و …

7. تولید آجر سبک

8. تولید ملات عایق کاری

9. تولید مصالح پوشش برای کاربردهای داخلی و خارجی

10. ساخت انواع کودهای آلی و نرم کردن خاک

11. استفاده مجدد با درصد های پایین در تولید بلوک

12. انواع پوشش های بسته بندی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا پلاس ...