پلی استایرن چیست : پلیمری معطر و غیرطبیعی را پلی استایرن می‌گویند، که مواد تشکیل دهنده آن مونمر استایرن باشد، که مونمر استایرن خود یک ماده پتروشیمی و در واقع یک هیدروکربن مایعی است، که در دسته‌بندی مشتقات نفتی قرار گرفته است.

معمولا پلی استایرن‌ها انعطاف‌پذیر و درمای اتاق به صورت منجمد هستند ولی در دماهای مختلف، این قابلیت را دارند، تا به واسطه ذوب شدن، در قالب‌های مختلف شکل بگیرند.

پلی استایرن چیست : در بحث کاربرد پلی استایرن می‌توان به ساخت ساندویچ پنل‌ها اشاره کرد، که پلی استایرن‌ها کاربرد فراوانی در این زمینه دارند و در ساخت انواع ساندویچ پنل‌های دیواری و سقفی، به صورت عایق‌های صوتی و حرارتی خوب، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تاریخچه پلی استایرن

ادوارد سایمون فردی است که توانست در سال 1839، به کشف ماده ارزشمند پلی‌استایرن یونولیت برسد و کمپانی داو نیز در سال 1934، تهیه تجاری آن را آغاز کرد. ارزان و کاربردی بودن این ماده بسیار ارزشمند موجب شد تا پس از جنگ جهانی دوم، با تئوری‌های مختلف، تولید پلی استایرن‌ گسترش پیدا کند و به عنوان یک پلاستیک گرمانرم و عایق الکتریسیته با خواص خوب و قیمت مناسب معرفی شود، که در نهایت تولید آن‌ برای اولین بار در سال 1950 آغاز شد.

انواع پلی استایرن

پلی استایرن چیست : پلی‌استایرن به طور کلی در چهار مدل: معمولی، اکسترود شده، مقاوم و انبساطی تولید می‌شود، که کاربرد هر کدام از آن‌ها با هم متفاوت است.

پلی‌استایرن معمولی

پلی استایرن چیست : GPSS و یا همان پلی‌استایرن معمولی، بیشتر در مصارف عمومی کاربرد دارد و در تولید ساندویچ پنل‌ها چندان کاربردی ندارد، اما به دلیل مقاومت بالایی که دارد، کاربرد آن را می‌توان در مصارف الکتریکی و تولید ظروف مختلف با مقاومت بالا، رادیو، ساعت، اسباب‌بازی، ظروف یک بار مصرف و… دید، که به این نوع از پلی استایرن‌ها، در بازار فروش ایران، کریستال نیز می‌گویند.

پلی استایرن اکسترود شده

XSP نام مختصر پلی‌استایرن اکسترود شده است، که نوعی پلاستیک است و به صورت دو محصول جامد و اسفنجی تولید می‌شود. محصول اسفنجی تولید شده توسط این پلی‌استایرن به صورت متراکم است، اما محصول جامد آن به صورت غیرقابل تراکم به مرحله تولید می‌رسد.

کاربرد این محصول را می‌توان در ساخت انواع ساندویچ پنل‌ها، مصالح ساختمانی، ظروف نگهداری و… مشاهده کرد.

پلی استایرن مقاوم

همانطور که از نام آن پیداست، جنسی بسیار مقاوم دارد، به همین خاطر کاربرد آن را به وفور می‌توان در ساخت بدنه لوازم خانگی و حتی ظروف مختلف، مشاهده کرد. نام دیگر این پلی استایرن هایمپک است، که بیشتر در بازار ایران، به عنوان نام تجاری این ماده از آن یاد می‌کنند.

پلی استایرن انبساطی

پلی‌استایرن انبساطی، یک مقاومت بسیار بالا در برابر فشردگی دارد، به همین خاطر بسیار سبک است و در جذب ضربه توانایی بالایی دارد. از این پلیمر در صنایع مختلف برای عایق‌بندی و بسته‌بندی استفاده می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا پلاس ...